opiekawniemczech.pl

Czym jest mieszkalnictwo wspomagane?

Istnieją różne formy opieki nad osobami starszymi. To, na jaką się decydujemy w dużej mierze zależy od formy seniora. Mając jednak szerokie pole wyboru, o wiele łatwiej jest zdecydować się na najbardziej optymalne rozwiązanie. W poniższym tekście postaramy się przybliżyć jedno z nich. Mowa o mieszkalnictwie wspomaganym.

Istnieją różne formy opieki nad osobami starszymi. To, na jaką się decydujemy w dużej mierze zależy od formy seniora. Mając jednak szerokie pole wyboru, o wiele łatwiej jest zdecydować się na najbardziej optymalne rozwiązanie. W poniższym tekście postaramy się przybliżyć jedno z nich. Mowa o mieszkalnictwie wspomaganym.

Jak troszczyć się o seniora?

Każdy chciałby jak najdłużej zachować doskonałą formę. Boimy się starości, martwimy się, czy uda się nam zapewnić odpowiednią opiekę, czy będziemy zdani tylko na siebie. Nie inaczej jest w przypadku bliskich nam osób, które są już w podeszłym wieku. Chcemy dla nich jak najlepiej, często kosztem swojego życia. A pomoc nie polega na tym, aby całkowicie się zatracić w życiu drugiej, nawet bardzo bliskiej osoby. Wsparcie to przede wszystkim zapewnienie – w miarę możliwości – jak najlepszych warunków do funkcjonowania. Poniżej przedstawiamy kilka najbardziej popularnych rozwiązań:

opiekunka dla seniora – często zobowiązania zawodowe nie pozwalają na to, aby móc w pełni zająć się starszym tatą czy mamą. Jeśli jest to osoba w miarę samodzielna, która potrzebuje głównie pomocy przy niektórych czynnościach, ale przede wszystkim towarzystwa, warto postawić na opiekunkę. Najlepszym sposobem na znalezienie fachowej pomocy będzie skorzystanie z agencji oferującej usługi opiekunek dla osób starszych. Ma się wtedy pewność, że zatrudniona osoba ma wszystkie niezbędne kwalifikacje, dzięki czemu pozostawiając staruszka pod jej opieką, nie musimy się niczego obawiać. Od nas zależy czy chcemy aby była to pomoc doraźna czy może opiekunka całodobowa;

dom opieki – jeśli starsza osoba w naszym otoczeniu nie jest samodzielna, nie potrafi już funkcjonować bez pomocy innych, warto rozważyć opcję, jaką jest dom opieki dla seniorów. Otrzymuje tam własny pokój i znajduje się cały czas pod opieką wykwalifikowanego personelu, zarówno lekarskiego jak i pielęgniarskiego. To gwarancja opieki o każdej porze dnia i nocy, polecana zwłaszcza dla osób o bardzo złym stanie zdrowia, których nie wolno zostawiać samych;

dzienny dom opieki – to z kolei możliwość aktywizacji dziadka czy babci. W czasie kiedy opiekunowie są w pracy, senior jedzie do takiego domu – przeważnie na około 8 godzin. W ramach pobytu oprócz wyżywienia zapewnione ma różnego rodzaju zajęcia takie jak chociażby warsztaty muzyczne, występy kulturalne. Taka forma jest wskazana dla starszych osób, które są jeszcze pełne życia i bardziej potrzebują towarzystwa pod okiem personelu, niż konkretnej pomocy przy wykonywaniu określonych czynności;

mieszkalnictwo wspomagane – to kolejne, coraz bardziej popularne rozwiązanie, o którym więcej przeczytać można w kolejnym akapicie.

Na czym polega idea mieszkalnictwa wspomaganego?

Nie od dzisiaj wiadomo, że człowiekowi najbardziej służy samodzielność. Nie inaczej jest w przypadku osób starszych. Kiedy są zmuszeni do przyjmowania pomocy przy najprostszych czynnościach, czują się gorsi, niepotrzebni, przez co znacznie spada ich komfort psychiczny. Wiadomo, że nie zawsze można sobie poradzić samodzielnie – czasami stan zdrowia na to po prostu nie pozwala. Jednak jest wielu seniorów, którzy przeżywają jesień życia w doskonałej formie. Są to jednocześnie osoby przezorne, które lubią wiedzieć, że wszystko jest pod kontrolą. I dlatego decydują się właśnie na mieszkania wspomagane. Cóż to takiego? Otóż mieszkalnictwo wspomagane jest to forma wsparcia, przeznaczona dla różnych osób, w tym również seniorów. Jego idea opiera się na pomocy w normalnym funkcjonowaniu w lokalnej społeczności. To swego rodzaju siatka ochrona roztoczona nad seniorem, która uchroni w razie potrzeby – ale tylko wtedy. Osoba starsza, która decyduje się na mieszkanie wspomagane, sama sobie radzi w codziennych sytuacjach, wiedząc jednak, że w każdej chwili może liczyć na wsparcie. Bowiem mieszkania takie znajdują się w specjalnych budynkach, dostosowanych do potrzeb osób starszych, w pobliżu których zlokalizowane są niezbędne dla seniorów usługi – nierzadko nawet w tym samym budynku.

Na co może liczyć senior w mieszkaniu wspomaganym?

W niemieckich apartamentach wspomaganych w cenie wynajmu lub zakupu takiego mieszkania znaleźć można następujące elementy:

  • codzienne wyżywienie dostarczane do mieszkania;
  • pomoc w zakupach;
  • cotygodniowe sprzątanie
  • opieka ambulatoryjna w razie choroby
  • atrakcje kulturalne
  • teleopieka
  • opiekun na miejscu lub regularnie pojawiający się.

 

Oczywiście, mieszkania wspomagane są płatne. W przypadku kupna mowa o kwotach około 2500 euro za metr kwadratowy. Jeśli chodzi o mieszkania wspomagane wynajmowane, to ceny zaczynają się przeważnie od 60 euro za metr kwadratowy. Jest to droga inwestycja, aczkolwiek wiele osób korzysta ze wsparcia rządowego, które należy się, jeśli dochody seniora lub jego rodziny są zbyt niskie.

Podobne artykuły

Ergoterapia - czym jest i dlaczego jest potrzebna

Ergoterapia to terapia poprzez pracę i rekreację. Podobnie jak fizjoterapia, jest zawodem medycznym. Ergoterapia jest standardem na wielu polach medycyny, takich jak geriatria, ortopedia, pediatria oraz wiele innych, a jej głównym zadaniem jest leczenie chorych i niepełnosprawnych, u których występują zaburzenia ruchowe, czuciowe, przewodzenia nerwowego, a także zaburzenia psychiczne.

Czytaj więcej

Stwardnienie rozsiane - na czym polega opieka nad osobą chorą na SM

Stwardnienie rozsiane jest przewlekłą, zapalną, demielinizacyjną chorobą ośrodkowego układu nerwowego, w której dochodzi do wieloogniskowego uszkodzenia tkanki nerwowej. Najczęściej ma przebieg wielofazowy, z okresami zaostrzeń i remisji.

Czytaj więcej