opiekawniemczech.pl

Dializy u podopiecznego

Przewlekła niewydolność nerek to częsta przypadłość, z którą muszą borykać się seniorzy. Mimo że jest to schorzenie uciążliwe i wymagające wiele zachodu, to jednak da się z nim żyć. Opiekunka, której podopieczny cierpi na tę przypadłość, powinna zapoznać się z tematyką dotyczącą choroby oraz sposobami jej leczenia.

Przewlekła niewydolność nerek to częsta przypadłość, z którą muszą borykać się seniorzy. Mimo że jest to schorzenie uciążliwe i wymagające wiele zachodu, to jednak da się z nim żyć. Opiekunka, której podopieczny cierpi na tę przypadłość, powinna zapoznać się z tematyką dotyczącą choroby oraz sposobami jej leczenia. To ważne, ponieważ opiekując się takim seniorem, odpowiedzialność ma większy ciężar gatunkowy.

Dlaczego seniorzy mają problem z nerkami?

Powszechnie uznaje się, że grupą najbardziej narażoną na przewlekłe zapalenie nerek są osoby powyżej 60. roku życia. Jest kilka przyczyn, które powodują, że właśnie osoby w podeszłym wieku mają najczęściej problemy z nerkami. Oto one:

  • nerki starzeją się razem z człowiekiem;
  • leki zażywane przez seniorów są neurotoksyczne;
  • u osób starszych częściej dochodzi do niebezpiecznego dla nerek odwodnienia;
  • słabsza odporność seniorów sprawia, że niegroźne infekcje mogą rzutować na nerki;
  • choroby wieku starczego, jak nadciśnienie, miażdżyca czy cukrzyca również negatywnie wpływają na nerki.

 

Jak można zapobiec problemom z nerkami?

Jeśli podopieczny jeszcze nie ma problemów z nerkami, to warto zrobić wszystko, aby do nich doszło. Oczywiście w miarę możliwości. Bardzo istotne jest, aby senior każdego dnia dostarczał do organizmu odpowiednią dawkę płynów – najlepiej wody. W diecie starszej osoby nie powinno być zbyt dużo soli, warto przekonać też starszego człowieka do aktywności fizycznej, która poprawia ogólny stan organizmu. Zalecane jest również unikanie używek, zwłaszcza palenia papierosów.

Kiedy senior cierpi na przewlekłą chorobę nerek

Kłopoty z nerkami mają to do siebie, że przez lata mogą się rozwijać bez wyraźnych symptomów. Dlatego często, kiedy w końcu zostają wykryte, jest zbyt późno na doraźną pomoc i trzeba wprowadzić konkretne działania. Osoby cierpiące na przewlekłą chorobę nerek poddawane są następującym działaniom:

  • hemodializę – zabieg, trwający kilka godzin, powtarzany trzy razy w tygodniu w specjalnym ośrodku dializ;
  • dializę domową (otrzewnowa) – senior ma założony cewnik w jamie brzusznej, przez co dializy mogą odbywać się w domu, nie wyłączając seniora z aktywności codziennej;
  • transplantację – zabieg ostateczny, który polega na przeszczepieniu nerki.

 

Jak wygląda opieka nad dializowanym seniorem?

Opiekunka do osób starszych nie może zajmować się czynnościami stricte medycznymi, więc w przypadku pacjentów dializowanych otrzewnowo, nie ma możliwości ingerowania – w tej kwestii pomoże pielęgniarka. Jednak rola opiekunki wcale nie jest mniej istotna. Bardzo ważnym elementem przy opiece nad dializowanym podopiecznym, jest dbałość o jego dietę. Trzeba zadbać o to, aby w posiłkach podawanych seniorowi ograniczyć fosfor oraz potas. Dietę powinien ustalić lekarz, a zadaniem opiekunki jest pilnowanie, aby senior stosował się do niej. Dlatego powinny z niej zniknąć takie produkty jak: ryby i konserwy rybne, mleko, sery, wędliny, podroby (móżdżek, wątroba, nerki), owoce suszone, jaja kurze, kasze, płatki zbożowe, otręby. Warto do menu wprowadzić za to burak ćwikłowy, cebulę, groszek zielony, kalafior, kapustę oraz takie owoce jak ananas, arbuz, brzoskwinia, czereśnie, figa, gruszka, jabłko, kokos, malina, truskawka, winogrono. Kolejnym ważnym zadaniem opiekunki będzie kontrola spożywanych płynów przez podopiecznego. Oblicza się go według wzoru – ilość oddawanego moczu plus 500 ml. Nie wszyscy jednak wiedzą, że osoby poddawane hemodializie nie oddają moczu. Trzeba wtedy pamiętać również o sprawdzaniu wagi pomiędzy dializami – jej przyrost nie powinien być większy niż 2 kilogramy.

Transport na dializy

Przeważnie transport do ośrodka dializ odbywa się w sposób zorganizowany, pojazdami oferowanymi przez daną placówkę. W zależności od tego, jakie punkty zawarte zostały w umowie o pracę, opiekunka może być obowiązana do towarzyszenia seniorowi podczas żmudnych zabiegów, w celu dotrzymywania mu towarzystwa. Jeśli jednak zapisy są inne, to zadaniem opiekunki jest przygotowanie seniora do transportu, a następnie oczekiwanie na jego powrót. Bardzo często jest to czas wolny dla opiekunek.

Seniorzy z przewlekłą chorobą nerek mogą być drażliwymi podopiecznymi, ponieważ są w pewnym stopniu ograniczeni przez tę dolegliwość. Dlatego decydując się na opiekę nad taką osobą, trzeba mieć świadomość tego, że czasami podopieczny może być nieprzyjemny. Jednak wynikać to będzie po prostu z choroby i trzeba do tego podejść z dużą dozą wyrozumiałości.


 


 


 

Podobne artykuły

Lekcja 21 - Rozmowa z córką podopiecznego

Pan Einig nadal znajduje się w szpitalu. Jego stan zdrowia się poprawił. Dzisiaj ma przyjechać Anette, powiedziała że musi ze mną porozmawiać…Właśnie przyszła….

Czytaj więcej

Chemioterapia u podopiecznego

Jeszcze do niedawna uważano, że chemioterapia u osób starszych jest kontrowersyjną metodą leczenia. Skutki uboczne rzekomo miały przeważać nad jej korzyściami. Rodziny i niektórzy lekarze obawiali się, że seniorzy z nowotworem, zamiast we względnym spokoju dożyć swoich ostatnich dni, spędzą je w męczarniach, bez wymiernych efektów.

Czytaj więcej