opiekawniemczech.pl

Czy przeprowadzka w starszym wieku dobrze wpływa na seniora?

Intuicyjnie większość odpowie: NIE. I słusznie. Z punktu psychologicznego człowiek starszy trudniej znosi tak diametralne przemiany, jak przeprowadzka i całkowita zmiana dotychczasowego otoczenia. Dlaczego? Bo te wszystkie emocje związane z domem, ziemią, środowiskiem, kościołem dają poczucie bezpieczeństwa i pewnej stabilności.

Intuicyjnie większość odpowie: NIE. I słusznie. Z punktu psychologicznego człowiek starszy trudniej znosi tak diametralne przemiany, jak przeprowadzka i całkowita zmiana dotychczasowego otoczenia. Dlaczego? Bo te wszystkie emocje związane z domem, ziemią, środowiskiem, kościołem dają poczucie bezpieczeństwa i pewnej stabilności.

Przeprowadzka to przecież nic nadzwyczajnego, jedynie kolejny etap życiowej wędrówki – owszem, w przypadku osób młodych i będących w średnim wieku na pewno tak jest. Natomiast dla osób starszych przeprowadzka to wydarzenie wysokiej rangi. Seniorzy zatopieni w lokalną społeczność, związani z miejscem swojego zamieszkania i sąsiadami na samą myśl zmiany odczuwają niepokój. Mimo że sytuacja nie jest łatwa, to wcale nierzadka. Wskazane jest, aby dobrze się do tego przygotować.

Rozmowa, rozmowa i jeszcze raz rozmowa

Tych nigdy za wiele. Seniorzy odczuwają strach, gdyż nie są w stanie przewidzieć, co ich czeka w nowym miejscu. A to może rzutować na ich stan zdrowia. Stąd tak ważne jest wsparcie bliskich osób. Dzieci, opiekunowie powinni poświęcić wiele czasu na wyjaśnienie zaistniałej sytuacji, zwracając uwagę na korzyści z tym związane, np. poprawa komfortu życia. Ponadto powinni uzyskać zgodę seniora na przeprowadzkę. Poświęcanie czasu i uwagi temu wydarzeniu zredukuje stres seniora. Oczywiście rozmowy na ten temat muszą zmierzać we właściwym kierunku. Należy zadbać o to, aby senior nie utożsamiał przeprowadzki z porzuceniem, wręcz przeciwnie – z lepszymi warunkami życia. Warto też pokazać osobie starszej własny punkt widzenia, tzn. praca zawodowa, wychowanie dzieci itd. uniemożliwiające właściwą opiekę nad seniorem. Nieocenioną korzyścią będzie możliwość przebywania wśród nowych osób i budowanie z nimi przyjaźni – warto to podkreślać.

Współpraca

Rozmowa to jedno, przeprowadzka – drugie, ale warto, aby w tym wyjątkowym i jednocześnie trudnym czasie współpracować z seniorem. Współpraca oznacza informowanie osoby starszej o poszczególnych krokach oraz wspólne podejmowanie decyzji (a niekiedy tylko stwarzanie pozorów, że osoba starsza uczestniczy w procesie decyzyjnym). Np. w przypadku cierpiących na demencję przekonywanie za pomocą logicznych argumentów oraz wchodzenie w dyskusje jest bezcelowe. Sens mają jedynie proste i spokojne komunikaty.

Zanim przeprowadzka…

Warto zabrać seniora w nowe miejsce wcześniej. Przy czym jednorazowa wycieczka może być niewystarczająca. Chodzi o to, aby senior mógł chociaż w minimalnym stopniu oswoić się z nowym miejsce i polubić je. Podczas wycieczki należy zwrócić uwagę na wszystkie pozytywne aspekty nowego miejsca. Poza tym warto od razu nawiązać relacje z osobami z nowego otoczenia.

Kłopotliwe przedmioty

Podczas przeprowadzki przedmioty osoby starszej mogą przysporzyć prawdziwego kłopotu, ale niekoniecznie. Odpowiednie podejście do sprawy może spowodować, że wszyscy przejdą przez to bez szwanku. Rzeczy bezwartościowych łatwo się pozbyć, ale co z rzeczami niosącymi wspomnienia i pozytywny ładunek emocjonalny? Jeśli są to drobne przedmioty i jest ich niewiele, to senior może je ze sobą zabrać. Sprawa się komplikuje, kiedy jest ich dużo. Najlepszym rozwiązaniem jest, aby najbliżsi starszej osoby zaopiekowali się rzeczami tymi szczególnie wartościowymi. Nie oznacza to, aby się ich pozbyć za plecami chorego, a jedynie znaleźć odpowiednie miejsce u siebie, aby je przechować.

Kto pomoże?

Jeśli chodzi o pakowanie i przewiezienie rzeczy w nowe miejsce, to nie stanowi to najmniejszego problemu. Na rynku istnieją firmy transportowe specjalizujące się w tego typu usługach. Jednak zanim podejmie się decyzję o wyborze konkretnej firmy, warto przyjrzeć się ofercie i opiniom osób, które już korzystały z usługi. Jakiekolwiek błędy w tym zakresie mogą zaszkodzić osobie starszej.

Przeprowadzka… i co dalej?

Warto pomóc osobie starszej zaaranżować nową przestrzeń, tak aby czuła się w niej komfortowo. Wspólne planowanie czasu spotkań też ma znaczenie. Wsparcie bliskich odgrywa kluczową rolę w procesie adaptacji seniora do nowych warunków życia. Niektórym nie zajmuje to wiele czasu, inni natomiast mogą potrzebować tego czasu i wsparcia znacznie więcej.

Sytuacja trudna, dość skomplikowana, ale możliwa. Przeprowadzka poprzedzona odpowiednim przygotowaniem z pewnością pozytywnie wpłynie na postrzeganie tej sytuacji przez seniora.

Podobne artykuły

Kobieta z babcią

Lekcja 3 - Plan dnia w domu Seniora

Teraz, kiedy poznałam zarówno całą rodzinę Einig jak i rozkład ich domu, tym bardziej ucieszyłam się z wyjazdu do Niemiec. To są naprawdę sympatyczni, mili i otwarci ludzie. Dla nich to także rewolucja w życiu. W końcu przyjęli pod dach obcą sobie osobę. Nagle moje przemyślenia przerwał głos Pani Anety:

Czytaj więcej

Dlaczego przeziębienie może być niebezpieczne dla seniora?

Dopada w sumie milionów Polaków 2-4 razy do roku, trwa około tygodnia... O czym mowa? O wirusowym zapaleniu dróg oddechowych, czyli potocznie określanym przeziębieniu. Nie jest to groźna choroba, ale jej bagatelizowanie może nam przysporzyć nie lada kłopotów. Zwłaszcza jeśli osoba, która padła ofiarą przeziębienia, jest w podeszłym wieku.

Czytaj więcej