opiekawniemczech.pl

Czy opiekunka powinna się zajmować zwierzętami podopiecznego?

Podjęcie pracy jako opiekunki dla osób starszych jest nie lada wyzwaniem. Przed opiekunką stawia się wiele zadań, do których oprócz podstawowej pielęgnacji seniora, należą również wizyty u lekarza czy nawet wspólne wyjazdy z podopiecznym.

Podjęcie pracy jako opiekunki dla osób starszych jest nie lada wyzwaniem. Przed opiekunką stawia się wiele zadań, do których oprócz podstawowej pielęgnacji seniora, należą również wizyty u lekarza czy nawet wspólne wyjazdy z podopiecznym. Kwestię zakresu obowiązków warto ustalić jeszcze przed podpisaniem umowy, aby nie dochodziło do nieporozumień na tym tle. Jest bowiem wiele spornych kwestii, jeśli chodzi o zadania opiekunek, a jedną z nich jest, chociażby opieka nad zwierzętami domowymi podopiecznego.

Jakie są obowiązki opiekunki seniora?

Podejmując pracę w Niemczech, oficjalnie podejmuje się ją jako pomoc domowa, ponieważ aby zatrudniona osoba mogła świadczyć specjalistyczne usługi opiekuńcze nad starszą osobą, musi mieć odpowiednie, kierunkowe wykształcenie. Z tego też powodu w takiej pracy nie można zajmować się kwestiami stricte medycznymi – w tym celu przychodzi do seniora wykwalifikowana pielęgniarka. Natomiast do podstawowych zadań opiekunki zaliczamy dwie grupy obowiązków:

  • zadania związane z opieką nad osobą starszą, czyli wykonywanie czynności pielęgnacyjnych, których senior nie jest w stanie samodzielnie wykonać, pomoc przy spożywaniu posiłków, ubieraniu, higienie osobistej, ale również wizyty u lekarza i aktywizacja seniora. Te ostatnie zadanie jest bardzo ważne, ponieważ dzięki temu, że podopieczny będzie czynnie uczestniczył w różnego rodzaju zajęciach, to jego samopoczucie będzie znacznie lepsze;
  • druga grupa obowiązków, to obowiązki związane z prowadzeniem domu. Zalicza się do nich pranie, prasowanie, sprzątanie, gotowanie, robienie zakupów.

 

Jak widać, wśród podstawowych obowiązków nie wymieniono opieki nad pupilami seniora. Jak więc podejść do tej kwestii?

Gdy w domu jest zwierzę

Wszyscy wiedzą, że do zwierzęcia można się przywiązać tak, jak do członka rodziny. Nic więc dziwnego, że starsze osoby przywiązane są do swoich kotów czy psów. To ich najwierniejsi przyjaciele, czasami jedyni. Dlatego okrucieństwem jest rozdzielanie ich na stare lata. Jednak jedno jest pewne – opiekunka, przed podjęciem pracy, musi być poinformowana, że w danym domu czy mieszkaniu znajduje się zwierzę. I wtedy do niej należy decyzja, czy podejmuje się takiej pracy, licząc się z tym, że do obowiązków dojdzie również opieka nad zwierzęciem. Panie mogą się na to zgodzić, pod warunkiem, że dokładnie poinformuje się jakiego rodzaju zwierzę zamieszkuje dom, jakie są jego nawyki i przede wszystkim, czy nie jest agresywne. Ponieważ bezpieczeństwo jest najważniejsze. Oczywiście mówiąc o zwierzętach domowych, mamy na myśli koty, psy, chomiki, papugi, a nie świnki wietnamskie, konie, owce czy krowy.

Co wchodzi w skład opieki nad zwierzakiem?

W zależności od tego, o jakim zwierzaku mowa, zakres czynności może być różny. W dużej mierze uzależnione jest to również od tego, w jakim stanie znajduje się podopieczny. Jeśli senior jest sprawny, to większość czynności wokół zwierzęcia może wykonywać sam, a opiekunka ma go jedynie wspierać. Jeśli jednak starsza osoba jest ograniczona ruchowo, to wyprowadzanie psów, dbanie o higienę zwierząt, o ich pożywienie i wodę, należeć już będzie do opiekunki. Jeśli ukochanym zwierzęciem seniora jest chomik czy papuga, to osoba zatrudniona na stanowisku opiekunki seniora będzie odpowiedzialna również za czyszczenie klatek domowych zwierzątek.

Jak uniknąć opieki nad zwierzęciem?

Jeśli opiekunka panicznie boi się zwierząt lub ma alergię na sierść, koniecznie powinna podać taką informację podczas starań o pracę. Dzięki temu uniknie ofert pracy w miejscach, w których znajdują się zwierzęta. Czasami może być również tak, że mimo iż opiekunka zgodziła się opiekować zwierzętami, to jednak nie podoła temu zadaniu – zwierze jej nie toleruje, jest zazdrosne o swojego pana, traktuje nową osobę w domu jako zagrożenie. W tej sytuacji powinno dojść do interwencji rodziny – najlepszym rozwiązaniem będzie zabranie z domu kłopotliwego zwierzaka, aby nie narażać zatrudnionej osoby na niebezpieczeństwo. Jeśli jednak takie rozwiązanie nie wchodzi w grę, trzeba będzie pomyśleć o zmianie miejsca pracy.

Warto spróbować przekonać się do pupila w domu, aby nie odbierać podopiecznemu jego przyjaciela. Kiedy nie widzimy takiej możliwości, nie ma sensu podejmować pracy na takich warunkach. Taka sytuacja jest zbyt stresująca, zarówno dla opiekunki, jak i dla starszej osoby. Dlatego przed podjęciem pracy należy zawsze dokładnie sprawdzić specyfikę miejsca pracy.


 

Podobne artykuły

Lekcja 21 - Rozmowa z córką podopiecznego

Pan Einig nadal znajduje się w szpitalu. Jego stan zdrowia się poprawił. Dzisiaj ma przyjechać Anette, powiedziała że musi ze mną porozmawiać…Właśnie przyszła….

Czytaj więcej

Chemioterapia u podopiecznego

Jeszcze do niedawna uważano, że chemioterapia u osób starszych jest kontrowersyjną metodą leczenia. Skutki uboczne rzekomo miały przeważać nad jej korzyściami. Rodziny i niektórzy lekarze obawiali się, że seniorzy z nowotworem, zamiast we względnym spokoju dożyć swoich ostatnich dni, spędzą je w męczarniach, bez wymiernych efektów.

Czytaj więcej