opiekawniemczech.pl

Zaburzenia snu seniora – porady

Problem z zaśnięciem, częste przebudzanie, wczesne wstawanie, ogólnie kłopot z ilością i jakością snu – to często występująca dolegliwość wśród osób starszych. A jej konsekwencje zwykle są bardzo dotkliwe.

Problem z zaśnięciem, częste przebudzanie, wczesne wstawanie, ogólnie kłopot z ilością i jakością snu – to często występująca dolegliwość wśród osób starszych. A jej konsekwencje zwykle są bardzo dotkliwe. Sen to czas, kiedy regeneruje się cały organizm po minionym dniu i przygotowuje na dzień kolejny. Utrzymująca się bezsenność utrudnia właściwe funkcjonowanie w ciągu dnia.

Przyczyn bezsenności może być co najmniej kilka. Istotne jest, aby właściwie je określić i podjąć kroki niwelujące problem.

Choroby

Osoby starsze zwykle cierpią na przewlekłe choroby, borykają się z różnymi dolegliwościami, schorzeniami, bólami.

Sprawdź, czy bezsenność Twojego podopiecznego nie jest następstwem którejś z chorób.

Leki

Leki z założenia powinny leczyć, ale nierzadko obserwuje się również skutki odwrotne. Nieodpowiedni ich dobór albo połączenia z innymi medykamentami mogą wywoływać niepożądane reakcje organizmu.

Skonsultuj z lekarzem, czy bezsenność nie jest następstwem przyjmowanych leków.

Miejsce snu

Na jakość snu wpływają także warunki panujące w pomieszczeniu, w którym senior sypia. Miejsce to powinno być zaciemnione i wyciszone, a temperatura w nim panująca nie może być zbyt wysoka czy za niska, optymalna jest w granicach 18-20 st. 

Zadbaj o to, żeby sypialnia kojarzyła się podopiecznemu ze snem i na niego była zarezerwowana. Pamiętaj również o wietrzeniu pomieszczenia.

Higiena snu

Materac oraz poduszka nie są bez znaczenia, gdyż znacząco wpływają na jakość wypoczynku. Materac powinien być odpowiedniej twardości, zaleca się, aby pod ciężarem ciała uginał się na około 3 cm. Zbyt wysoka poduszka lub całkowity jej brak może powodować silne bóle kręgów szyjnych. Stąd szczególnie rekomendowane są poduszki ortopedyczne o odpowiedniej twardości i właściwym profilu.

Zadbaj o powyższe warunki: ciszę, spokój, ciemność, temperaturę oraz odpowiednie łóżko dla podopiecznego. Pamiętaj też o jego stroju, który powinien być swobodny i nie powinien krępować ruchów ciała.

Aktywność w ciągu dnia

Angażowanie chorego w różne czynności domowe według jego indywidualnych możliwości: pranie, sprzątanie, przygotowywanie posiłków, jest doskonałym rozwiązaniem. Wpływa nie tylko na lepsze samopoczucie seniora. Wysiłek fizyczny z tym związany wywołuje zmęczenie, po którym podopieczny szybciej zasypia. 

Oceń możliwości i siły swojego podopiecznego i angażuj go w wykonywanie różnych codziennych czynności, np. wspólne przygotowanie obiadu. Wyeliminuj wszelkie drzemki w ciągu dnia. 

Wysiłek fizyczny, sport

Nawet najmniejsza aktywność fizyczna sprzyja walce z bezsennością. Pod warunkiem, że nie jest wykonywania tuż przed snem. Przebywanie na świeżym powietrzu dotlenia organizm, a w słoneczne dni, jest to szczególnie ważne, ze względu na melatoninę, która pozwala zwalczać bezsenność.

Zorganizuj czas z podopiecznym na wspólne spacery czy inne aktywności sportowe, na które pozwala jego sprawność fizyczna. 

Dieta

Ostatni posiłek powinien być spożywany około 2 godz. przed snem. W sytuacji odczuwania sporego głodu uniemożliwiającego zaśnięcie, należy spożyć coś lekkostrawnego. 

Dopilnuj, aby podopieczny przed snem nie pił alkoholu, kawy, herbaty, jedynie możesz mu przygotować melisę bądź ziołowe herbatki uspokajające. Przy czym zbyt duża ilość spożytej herbaty może skutkować koniecznością wstawania do toalety, a więc przerywanym snem.

Czas snu

Stałe pory chodzenia spać i wstawania przyczyniają się do wzmocnienia rytmu dobowego, a więc i lepszego snu. Jednak jeśli senior wykazuje dużą aktywność, nie warto kłaść się do łóżka, gdyż zdenerwowanie związane z niemożnością zaśnięcie, będzie potęgowało bezsenność. Wyciszenie się przed snem służy lepszemu wypoczynkowi. 

Zaaranżuj ten czas dla podopiecznego na czytanie książki przy lampce, spokojnej muzyce, ziołowej herbacie.

Pamiętaj, że sen decyduje zarówno o sprawności fizycznej, jak i samopoczuciu psychicznym. 

 

Podobne artykuły

Opieka nad pacjentem z zaburzeniami snu

Sen jest niezwykle ważnym elementem funkcjonowania człowieka, któremu poświęcamy aż 1/3 część życia. Ma on ogromne znaczenie w kontekście prawidłowego rozwoju, regeneracji oraz funkcjonowania naszego organizmu a tym samym nas samych.

Czytaj więcej
Kobieta z babcią

Lekcja 3 - Plan dnia w domu Seniora

Teraz, kiedy poznałam zarówno całą rodzinę Einig jak i rozkład ich domu, tym bardziej ucieszyłam się z wyjazdu do Niemiec. To są naprawdę sympatyczni, mili i otwarci ludzie. Dla nich to także rewolucja w życiu. W końcu przyjęli pod dach obcą sobie osobę. Nagle moje przemyślenia przerwał głos Pani Anety:

Czytaj więcej