opiekawniemczech.pl

Wizyta z podopiecznym u lekarza, na co zwrócić uwagę podczas wizyty

Czy odpowiednie przygotowanie do wizyty lekarskiej może mieć wpływ na jej przebieg? Tak, zdecydowanie! A czy obecność opiekuna podczas tejże wizyty jest konieczna? W niektórych przypadkach absolutnie konieczna. Właściwe przygotowanie do konsultacji z lekarzem pozytywnie wpływa na cały proces leczenia oraz na samego chorego, ponieważ zmniejsza się jego stres z tym związany.

Czy odpowiednie przygotowanie do wizyty lekarskiej może mieć wpływ na jej przebieg? Tak, zdecydowanie! A czy obecność opiekuna podczas tejże wizyty jest konieczna? W niektórych przypadkach absolutnie konieczna. Właściwe przygotowanie do konsultacji z lekarzem pozytywnie wpływa na cały proces leczenia oraz na samego chorego, ponieważ zmniejsza się jego stres z tym związany. Zatem o czym należy pamiętać?

Nierzadko osobom starszym podczas konsultacji ze specjalistą zdarza się nieświadomie pominąć czy zapomnieć o pewnych faktach, mogących mieć niebagatelne znacznie w procesie leczenia. Ponadto przedstawione przez lekarza zalecenia, dotyczące chociażby dawkowania leków, mogą być niezrozumiałe dla seniora. Stąd asysta w postaci obecności opiekuna będzie pozytywnie oceniana.

PRZYGOTOWANIE DO WIZYTY U SPECJALISTY W KILKU KROKACH:

Termin wizyty
Jeśli został ustalony, należy bezwzględnie o nim pamiętać. 

Rada: wygospodaruj w mieszkaniu chorego przestrzeń, w której umieścisz tablicę korkową, na której zawiesisz rozpiskę terminów konsultacji, zalecenia dotyczące dawkowania leków czy inne ważne informacje odnoszące się do procesu leczenia.

Historia leczenia

Informacje dotyczące przebiegu choroby są niezwykle ważne w całym procesie leczenia, gdyż pozwalają oceniać postępy leczenia czy skutki podejmowanych działań.

Rada: zaopatrz chorego w teczkę (segregator), w którym gromadzone będą wszelkie informacje dotyczące jego stanu zdrowia: wyniki badań, zdjęcia rentgenowskie, wypisy ze szpitali, historię przyjmowanych leków oraz ich dawkowania. W dokumentacji tej zawrzyj również informacje o: odbytych wizytach lekarskich, zabiegach, a także informacje na temat obecności danej choroby w rodzinie.

Lista objawów

Długi czas oczekiwania na kolejną wizytę może powodować, że choremu zwyczajnie umkną dolegliwości, które pojawiały się w międzyczasie. Niuanse, które z pozoru mogą wydawać się błahe, niekiedy pozwalają lekarzowi postawić trafną diagnozę lub rozstrzygnąć wątpliwości.
Rada: prowadź z chorym notatnik, w którym będziecie zapisywać pojawiające się objawy. Szczegółowo określaj: czas wystąpienia, miejsce, rodzaj oraz intensywność bólu.

Komfort psychiczny

Na opiekunach spoczywa odpowiedzialność za komfort psychiczny i samopoczucie chorego w dniu konsultacji lekarskiej. Niekiedy seniorzy odczuwają stres na myśl o nadchodzącej wizycie, stąd ważny jest relaks, który rozładuje pojawiające się napięcie nerwowe.

Rada: poinformuj seniora o zaplanowanej wizycie oraz jej celu. Dobrym rozwiązaniem będzie rozmowa na temat ostatnich dolegliwości oraz wspólne przygotowanie gromadzonej dokumentacji dotyczącej przebiegu choroby, jednak nie poświęcajcie temu zbyt wiele czasu. Zadbaj o relaks podopiecznego, zabierając go np. na długi spacer. Aktywność ruchowa oraz świeże powietrze są dobrym reduktorem stresu. 

Higiena

Fizyczny komfort seniora jest nie mniej ważny. Kąpiel, schludne i czyste ubranie zapewni ów komfort seniorowi. 

Rada: przygotuj rozpinaną koszulę lub bluzkę, którą łatwo można zdjąć lub podwinąć w niej rękawy.

Bezpośrednio przed wizytą

Niezależnie od ustalonej godziny (ranne, popołudniowe) przygotowania do wizyty w gabinecie lekarskim warto poczynić dzień wcześniej. Przygotowania na tzw. ostatnią chwilę będą jedynie potęgowały stres u chorego. 

Rada: dzień przed wizytą zgromadź dokumentację choroby podopiecznego. Trasę i czas dotarcia do placówki medycznej zaplanuj tak, abyście pojawili się tam kilkanaście minut wcześniej.

Na wizycie

Rola opiekunów podczas wizyty w gabinecie powinna sprowadzać się do czuwania nad jej przebiegiem. Opiekunowie dopowiadają to, co istotne z punktu widzenia choroby, a co nie zostało przez seniora powiedziane; notują zalecenia lekarza. Taki sposób postępowania daje dużą swobodę choremu, gdyż ten ma świadomość, że nawet jeśli o czymś ważnym zapomni, to ma wsparcie. 

Rada: na wizytę zabierz notes, w którym skrupulatnie zanotujesz przebieg całej wizyty. W razie wątpliwości dopytuj lekarza i dopowiadaj, jeśli coś nie zostało powiedziane.

Nietrudno zauważyć, że rola opiekuna w utrzymaniu seniora w najlepszej formie jest znacząca. Dobra organizacja oraz systematyczność opiekunów stanowią swoisty fundament. Pilnowanie wizyt kontrolnych, dawkowanie leków, dbałość o higienę, dietę czy aktywność fizyczną – to tylko niektóre czynności, za które opiekunowie są odpowiedzialni.

 

Podobne artykuły

Lekcja 5 - Wzywanie pomocy/lekarza

Praca opiekunki wiąże się często nie tylko z tymi pozytywnymi aspektami, lecz także z przykrymi i trudnymi do udźwignięcia zdarzeniami, jak chociażby pogorszenie się stanu zdrowia podopiecznego. Dziś dowiesz się, jak zareagować w takiej sytuacji, by nie stracić panowania nad sobą co ważniejsze szybko i skutecznie pomóc seniorowi.

Czytaj więcej

Lekcja 28 - Wizyta u fryzjera

W piątek odwiedzą panią Marianne koleżanki. Podopieczna chce ładnie wyglądać, więc poszłyśmy do fryzjera.

Czytaj więcej