opiekawniemczech.pl

Wakacje z seniorem – o czym należy pamiętać?

Sezon urlopowy za pasem, nic więc dziwnego, że każdy zaczyna planować letnie wojaże. Na wakacje, a więc chwilę odpoczynku od codzienności, zasługuje każdy z nas – bez względu na wiek. Seniorzy również chcą i mogą wyjeżdżać z domu. Jednak z racji na ich metrykę, przygotowania do takiego wyjazdu muszą uwzględnić wiele czynników.

Sezon urlopowy za pasem, nic więc dziwnego, że każdy zaczyna planować letnie wojaże. Na wakacje, a więc chwilę odpoczynku od codzienności, zasługuje każdy z nas – bez względu na wiek. Seniorzy również chcą i mogą wyjeżdżać z domu. Jednak z racji na ich metrykę, przygotowania do takiego wyjazdu muszą uwzględnić wiele czynników.

Dlaczego warto wyjeżdżać?

Jeśli podopieczny jest sprawny ruchowo i nic nie stoi na przeszkodzie, aby zmienił otoczenie, to jak najbardziej należy to zrobić. Nowe bodźce pobudzają organizm, poznaje się nowych ludzi – dla starszych osób najgorsza jest właśnie samotność i codzienna rutyna. Wiadomo, że czasami wymusza to na nich stan zdrowia. Jednak warto zrobić wszystko, aby senior mógł, chociaż na kilka dni wyjechać, nabrać dystansu do otaczającego go świata, przekonać się, że mimo podeszłego wieku nadal wiele przed nim. Przeważnie starsze osoby, jeśli wyjeżdżają, to do sanatorium. Jest to korzystne dla zdrowia, ale w dalszym ciągu przypomina danej osobie, że coś jej dolega, że wymaga rehabilitacji. A przecież wakacje są od tego, aby cieszyć się każdym dniem i nie martwić się tym, co czeka na nas w domu. Dlatego, mówiąc o wakacjach dla seniorów, absolutnie nie mamy na myśli sanatorium. Za to można rozważyć specjalnie organizowane wczasy dla seniorów. Wtedy jest pewność, że towarzystwo będzie w zbliżonym wieku, że jedzenie uwzględniać będzie słabiej działający układ pokarmowy seniora, a rozrywki dostosowane będą do wieku i możliwości starszych wczasowiczów.

Jaki kierunek wybrać?

Wszystko uwarunkowane jest stanem zdrowia podopiecznego. Jeśli nic nie stoi na przeszkodzie, aby senior odbywał podróż samolotem – co jest o wiele wygodniejsze dla schorowanego kręgosłupa niż kilkunastogodzinna podróż samochodem – to można lecieć w wiele miejsc. Pamiętajmy o jednym – osoby starsze nie powinny spędzać urlopu w krajach, w których panują bardzo wysokie temperatury, ponieważ nie wpłynie to pozytywnie na ich formę. Odpadają więc takie kierunki jak upalna Grecja czy Hiszpania. Przynajmniej nie w środku lata. Starsze osoby nie powinny wybierać się na wakacje do Afryki, również z powodu temperatur. Jednak upalne kurorty odradzane są także z innego powodu – istnieje ryzyko zapadnięcia na choroby tropikalne, takie jak chociażby malaria, która dla starszego, mniej odpornego, organizmu może być wręcz zabójcza. Jeśli podopieczny cierpi na nadciśnienie, chorobę wieńcową lub tarczycę, warto zabrać go nad morze. Natomiast senior, który boryka się ze schorzeniami płuc, powinien wybrać się na wakacje w góry – pod warunkiem, że nie ma problemów z wahaniami ciśnienia.

Dobrą wskazówką dla osób, które planują wakacje ze starszym podopiecznym, będzie to, aby wybierać terminy poza szczytem sezonu. Nadmierny gwar, ścisk, długie kolejki oczekiwania – potrafią z równowagi wyprowadzić każdego, zwłaszcza drażliwą, starszą osobę.

Niezbędne punkty

Kiedy kierunek jest już wybrany, trzeba sprawdzić jeszcze kilka ważnych kwestii. Pierwszą, najważniejszą w przypadku starszych urlopowiczów, jest to czy w okolicy hotelu, czy pensjonatu, do którego się udajemy, znajduje się przychodnia lekarska czy szpital. Każdy ma nadzieję, że podczas urlopu oszczędzone zostaną mu wizyty w takich przybytkach, jednak na wszelki wypadek warto się zawczasu zorientować, czy pomoc będzie w zasięgu ręki. Równie dobrze jest rozpoznać, czy w okolicy znajduje się apteka. Jeśli wybieramy się na urlop bez samochodu, istotną kwestią są rozwiązania komunikacyjne – czy istnieje szansa podjechania gdzieś autobusem, metrem czy innymi środkami lokomocji.

Najważniejsze przed wyjazdem

Kiedy już zaczynamy przygotowania do urlopu, należy przede wszystkim odwiedzić lekarza. Musi on sprawdzić, czy stan zdrowia starszej osoby pozwala na wyjazd. Jeśli nie będzie miał żadnych zastrzeżeń, poprośmy go o wypisanie recepty na najpotrzebniejsze leki. Warto zabrać ze sobą nawet kilka sztuk więcej, na wypadek, gdyby gdzieś się zawieruszyły. Bardzo istotną kwestią jest również to, aby opiekun sprawdził, czy posiada wszystkie niezbędne dokumenty. Zaliczamy do nich:

  • dokument tożsamości;
  • dowód ubezpieczenia;
  • historię choroby, jeśli podopieczny cierpi na poważniejsze schorzenia;
  • dodatkowe ubezpieczenie podczas wyjazdu za granicę.

 

O czym jeszcze warto pamiętać, wybierając się na wakacje z seniorem? A chociażby o tym, aby zabrać takie drobiazgi jak: płyn na komary, maść na odciski, plastry, preparat na kleszcze, olejek do opalania. Wiadomo, że na wakacjach każdy chce się poczuć swobodnie, jednak rolą opiekuna jest czuwanie nad bezpieczeństwem i zdrowiem seniora. Dlatego czasami musi on pilnować nie tylko tego, aby leki zostały wzięte w odpowiednich dawkach, ale również, aby starsza osoba nie forsowała się nadmiernie, aby nie zapominała o podstawowych zasadach przebywania na słońcu, aby po prostu spędziła wakacje przyjemnie, ale również bezpiecznie.

 

Podobne artykuły

Ergoterapia - czym jest i dlaczego jest potrzebna

Ergoterapia to terapia poprzez pracę i rekreację. Podobnie jak fizjoterapia, jest zawodem medycznym. Ergoterapia jest standardem na wielu polach medycyny, takich jak geriatria, ortopedia, pediatria oraz wiele innych, a jej głównym zadaniem jest leczenie chorych i niepełnosprawnych, u których występują zaburzenia ruchowe, czuciowe, przewodzenia nerwowego, a także zaburzenia psychiczne.

Czytaj więcej

Stwardnienie rozsiane - na czym polega opieka nad osobą chorą na SM

Stwardnienie rozsiane jest przewlekłą, zapalną, demielinizacyjną chorobą ośrodkowego układu nerwowego, w której dochodzi do wieloogniskowego uszkodzenia tkanki nerwowej. Najczęściej ma przebieg wielofazowy, z okresami zaostrzeń i remisji.

Czytaj więcej