opiekawniemczech.pl

Senior a Internet

Przed kilkoma laty mogłoby się wydawać, że zestawienie seniora z Internetem to swego rodzaju sprzeczność, może nawet oksymoron, ale to kiedyś. Dzisiaj już nikt raczej tak nie pomyśli, ponieważ liczba starszych użytkowników Internetu nieustannie wzrasta.

Przed kilkoma laty mogłoby się wydawać, że zestawienie seniora z Internetem to swego rodzaju sprzeczność, może nawet oksymoron, ale to kiedyś. Dzisiaj już nikt raczej tak nie pomyśli, ponieważ liczba starszych użytkowników Internetu nieustannie wzrasta. Starsze osoby przez Internet nawiązują nowe relacje, robią zakupy, poszukują informacji na temat towarzyszących im dolegliwości, porównują ceny leków, dokształcają się.

Postęp technologiczny już nie przeraża starszych osób, wręcz przeciwnie coraz więcej osób wykorzystuje Internet w swojej codzienności, ponieważ dostrzegają udogodnienia z tym związane.

Co w Internecie robię seniorzy?

Łatwiejsza i tańsza komunikacja – trudno się z tym stwierdzeniem nie zgodzić. Coraz częściej Internet służy podtrzymaniu relacji z najbliższymi. Wykorzystuje się do tego różnego rodzaju komunikatory. Ale nie tylko o najbliższych chodzi, osobom starszym często doskwiera samotność, a surfowanie po portalach społecznościowych pozwala nawiązywać nowe relacje i je rozwijać.

Starsze osoby przez Internet kupują też książki, sprzęty gospodarstwa domowego, akcesoria, bilety do kina czy teatru. Coraz więcej sklepów z artykułami spożywczymi w swojej ofercie ma dostawę zakupów pod wyznaczony adres, co w przypadku osób starszych jest bardzo wygodne, ponieważ pozwala uniknąć dźwigania ciężkich toreb.

Seniorzy czytają też różne blogi. Dzielą się swoimi doświadczeniami, opiniami na różne tematy. Porównują ceny zażywanych i kupowanych leków. Szukają informacji na temat towarzyszących im dolegliwości. Przed wyjazdem na drugi koniec miasta czy w dłuższą podróż sprawdzają rozkład jazdy komunikacji miejskiej bądź kupują bilet.

Niektórzy sprawnie poruszający się w globalnej sieci zapomnieli już, czym są kolejki na poczcie. Wszelkiego rodzaju rachunki opłacają przez Internet, wykorzystując w tym celu bankowość elektroniczną. Rozwiązanie, które pozwala zaoszczędzić czas i siły, a także pieniądze.

Ponadto coraz więcej przychodni i placówek, w których leczą czy rehabilitują się osoby starsze ma np. konto na Facebooku. Za pomocą tego konta komunikuje się pacjentami, informuje o dyżurach, terminach przyjęć. W wielu takich przypadkach można też dokonać rezerwacji wizyty u specjalisty.

Korzystanie z Internetu nie takie trudne

Możliwości na naukę korzystania z Internetu jest wiele. Jedną z nich jest Uniwersytet Trzeciego Wieku, na którym organizowane są zajęcia z obsługi komputera i sprawnego poruszania się w sieci. Prezentowany materiał jest dostosowany do grupy seniorów. Na rynku istnieją też firmy szkoleniowe oferujące kursy dla seniorów w tym właśnie zakresie. Zajęcia odbywają się stacjonarnie lub w formie e-learningu. Z pomocą mogą przyjść także dzieci lub wnuki.

Przyjemnie i korzystnie, ale czy bezpiecznie?

Internet obok niewątpliwych zalet ma też swoje wady, które mogą stanowić realne zagrożenie dla korzystającego seniora. Oczywiście można ich uniknąć, stosując się do pewnych podstawowych zasad. Po pierwsze: należy pamiętać, że stronę www można opuścić w każdej chwili, szczególnie jeśli coś budzi wątpliwości. Po drugie: należy zachować ostrożność podczas podawania swoich danych osobowych. Niektóre portale wymagają rejestracji i podania pewnych danych personalnych, wówczas należy zapoznać się z regulaminem. Po trzecie: każda podejmowana decyzja poprzedzona jest zapytaniem i wyrażeniem akceptacji (np. poprzez przycisk OK), dlatego ważne jest, aby dokładnie czytać pojawiające się komunikaty.

Internet to oszczędność

Mimo że liczba korzystających z Internetu seniorów wzrasta, to jest jeszcze grono opornych osób. Powodem ich oporności jest nie tylko strach przed nieznanym, lecz także obawy związane z kosztami korzystania z sieci. Oczywiście argument jest bezpodstawny. Comiesięczny koszt dostępu do Internetu to około 50 zł, do tego dochodzi jednorazowa opłata związana z zakupem sprzętu (komputera, modemu). Jednak prosta kalkulacja pozwala stwierdzić, że zwrot z inwestycji jest bardzo szybki. I Internet raczej postrzega się w kategoriach oszczędności niż wydatku. Oszczędza się nie tylko pieniądze – m.in. bezpłatne rozmowy telefoniczne, przelewy bankowe – lecz także czas i energię – np. zakupy z dostawą do domu.

I choć odsetek seniorów korzystających z Internetu jest nadal niewielki, to z roku na rok obserwuje się tendencję wzrostową. Osoby starsze coraz częściej i chętniej korzystają z udogodnień, które oferuje dostęp do globalnej sieci.


 

 

Podobne artykuły

Nadpobudliwy senior – sposoby na wyciszenie

Podeszły wiek kojarzymy raczej z zachowaniem spokojnym, często apatycznym, niejednokrotnie z depresją. Sytuacja odwrotna – nadpobudliwość, nerwowość, nawet agresja – nie jest jednak niczym niezwykłym.

Czytaj więcej

Kiedy senior nie chce opiekunki

Myśl o pogodnej jesieni życia najczęściej nierozerwalnie łączy się z wyobrażeniem o pozostaniu osobą w pełni samodzielną oraz sprawną. Starość jest niestety takim okresem, kiedy musimy mierzyć się z sytuacjami, które dotąd były nam obce.

Czytaj więcej