opiekawniemczech.pl

Rozwój turystyki dla seniorów w Niemczech

Ciekawy program, moc atrakcji, dostosowane do potrzeb pensjonaty i wyżywienie, zapewniona opieka medyczna – to podstawowe wymagania, jakie obecnie zgłasza turysta senior podczas wyjazdu na wakacje. I okazuje się, że jest mnóstwo firm, które z uśmiechem te wymagania spełnią.

Ciekawy program, moc atrakcji, dostosowane do potrzeb pensjonaty i wyżywienie, zapewniona opieka medyczna – to podstawowe wymagania, jakie obecnie zgłasza turysta senior podczas wyjazdu na wakacje. I okazuje się, że jest mnóstwo firm, które z uśmiechem te wymagania spełnią. Zdają sobie bowiem sprawę z tego, że starszy turysta to doskonały target. Statystyki bowiem podają, że do 2025 roku liczba wczasowiczów w wieku 55 plus wyniesie nawet 180 milionów!

Dlaczego dobry turysta to starszy turysta?

Osoby powyżej 50 roku życia stanowią obecnie aż 20% wszystkich turystów w Europie. Nic więc dziwnego, że hotele wychodzą naprzeciw takiej grupy do tego stopnia, że tworzone w Niemczech są specjalne przybytki, oznaczone znakiem 50 plus. To miejsce dostosowane do potrzeb starszych osób, w którym nie brakuje wszystkich udogodnień dla seniorów. Z badań przeprowadzonych przez Instytut w Kolonii wynika, że niemiecki senior podczas wyjazdu na wakacje, chce regenerować się, nabierać sił, ale także przeżyć coś ciekawego. A dlaczego starsze osoby to dobra grupa docelowa jeśli chodzi o usługi turystyczne? Ponieważ cenią sobie komfort i będą wybierać dobrej jakości placówki, płacąc za nie większą sumę. Udowodniono bowiem, że niemieccy turyści w starszym wieku są w stanie na wakacje wydać o wiele więcej niż młodzi globtroterzy.

Jaki hotel dla seniora?

Wspominaliśmy już o ofercie hoteli ze znakiem 50 plus. Aby placówka mogła uzyskać takie odznaczenie, musi spełniać kilkanaście wymogów. Zalicza się do nich takie elementy jak:

  • brak dodatkowej opłaty za pokój jednoosobowy;
  • standard minimum 4 gwiazdek;
  • przy wcześniejszym przybyciu zapewnienie przechowalni bagażu i zagwarantowanie napojów;
  • pokoje wyposażone dla osób niepełnosprawnych;
  • odpowiednie udogodnienia dla osób starszych;
  • restauracje z daniami dietetycznymi.

 

W jakim terminie wyjeżdżają seniorzy?

Turystyka senioralna to doskonała okazja ku temu, aby móc poszczycić się ruchem w interesie również poza sezonem. Osoby starsze bowiem chętnie unikają zgiełku i tłumów w kurortach podczas pełni lata. Nierzadko nie mają ochoty na towarzystwo rozwrzeszczanych dzieci czy pijanych młodych ludzi. Dlatego bardzo często oferty dla seniorów uderzają poza ścisły sezon turystyczny. I jak pokazują statystyki, jest to strzał w dziesiątkę. Mało tego, w coraz większej liczbie krajów pojawiają się specjalne programy, na mocy których takie wyjazdy są dofinansowane – to nie tylko dla seniora, ale również dla jego osoby towarzyszącej. Jest to swoisty rodzaj wsparcia branży poza sezonem, na czym korzystają zarówno seniorzy jak i pracownicy sekcji turystycznej.

Gdzie kierują się niemieccy turyści?

Jeśli chodzi o trasy wakacyjnych wojaży niemieckich seniorów, to w czołówce od lat znajdują się takie kraje jak Hiszpania czy Włochy. Aczkolwiek coraz większe zainteresowanie nasi zachodni sąsiedzi wykazują właśnie Polską. Organizowane są liczne wypady nad Wisłę – prym wiedzie Kraków, Wrocław czy Poznań. Wielu niemieckich seniorów chwali sobie polskie uzdrowiska, gdzie w o wiele bardziej korzystnej cenie mogą skorzystać z zabiegów rehabilitacyjnych czy odnowy biologicznej. A to wszystko w pięknych okolicznościach przyrody, w lokalach o wysokim standardzie – bowiem polska turystyka również zyskuje na tym, że niemieccy seniorzy upodobali sobie nasz kraj.

Wyjazd z opiekunem

Nierzadko dochodzi do sytuacji, że senior decyduje się na wyjazd z kimś. Jeśli rodzina nie wchodzi w grę, bardzo często dodatkowym bonusem pracy jako opiekunka osób starszych w Niemczech jest właśnie możliwość wyjazdu na wakacje z podopiecznym. Oczywiście wiadomo, że w dalszym ciągu należy wypełniać swoje obowiązki wobec podopiecznego, jednak jest to z pewnością ciekawe urozmaicenie pracy. A podróżowanie seniorów jest także formą ich aktywizacji – poznają nowe miejsca, nowych ludzi, dzięki czemu czują że żyją i mogą pochwalić się jeszcze lepszą formą. Więc pamiętajmy – nawet po 60 można aktywnie spędzać czas na zagranicznych czy krajowych wypadach. Wystarczy tylko rozejrzeć się za odpowiednią ofertą. A tych akurat nie brakuje, ponieważ w zasadzie każde większe, szanujące się biuro turystyczne ma w swojej ofercie specjalnie dostosowane kierunki i placówki dla osób starszych, gdzie będą mogli wypoczywać tak jak lubią.

Opiekunka przed wyjazdem

Szykując się z podopiecznym na wyjazd, należy upewnić się czy lekarz nie ma żadnych zastrzeżeń co do wakacji. Rozsądnie będzie również zlokalizować wcześniej szpital czy aptekę w miejscu do którego się wybieramy. Nie wolno zapomnieć o lekach dla seniora jak również jego dokumentacji medycznej – tak na wszelki wypadek.

Podobne artykuły

Gry i zabawy dla seniorów pobudzające funkcje intelektualne mózgu

Jednym z przykrych skutków starości jest obniżenie funkcji intelektualnych mózgu. To wtedy dotykają nas dotkliwe w skutkach choroby wieku podeszłego - demencja czy choroba Alzheimera.

Czytaj więcej

Obyczaje świąteczne w Polsce i w Niemczech

Święta Bożego Narodzenia to jedne z najbardziej oczekiwanych świąt na całym świecie. Ich niesamowita oprawa, spotkania z rodziną, pyszne dania – to wszystko sprawia, że nie możemy się doczekać Wigilii Bożego Narodzenia. Jednak wiadomo – co kraj, to obyczaj. Jak więc świętują Boże Narodzenie Polacy, a jak sąsiedzi z Zachodu?

Czytaj więcej