opiekawniemczech.pl

Pomocne przyrządy dla osób starszych

Ze względu na duże zmiany demograficzne i coraz trudniejsze znalezienie odpowiednich opiekunów dla osób starszych, seniorzy mogą czuć się zagrożeni. Często w ich głowach pojawia się lęk i obawa przed brakiem samodzielności, wiecznymi prośbami o pomoc swoje dzieci oraz brakiem możliwości wykonywania codziennych zajęć.

Ze względu na duże zmiany demograficzne i coraz trudniejsze znalezienie odpowiednich opiekunów dla osób starszych, seniorzy mogą czuć się zagrożeni. Często w ich głowach pojawia się lęk i obawa przed brakiem samodzielności, wiecznymi prośbami o pomoc swoje dzieci oraz brakiem możliwości wykonywania codziennych zajęć. Pomoc osobom starszym w lepszym funkcjonowaniu zaczęło być coraz większym priorytetem dla opiekunów, którzy starają się jak najbardziej efektywnie pomóc tej rosnącej populacji z radzeniem sobie z codziennymi trudnościami. Rynek nowości produktowych jednak doskonale sobie radzi z tą grupą docelową, tworząc co nowsze, lepsze narzędzia, które usprawniają życie osób starszych. Te nowe produkty, pozwalają z jednej strony na samodzielną egzystencję w znanym otoczeniu, pomimo ograniczeń związanych z wiekiem, z drugiej strony ogromnie podnoszą samoocenę osoby starszej, która czuje, że jest jeszcze samodzielna. Dzięki temu osoba ta może pozostać w znanym sobie otoczeniu i uniknąć przejścia na kosztowniejsze placówki opieki i oddzielenie od ukochanej rodziny.

Jakie czynności sprawiają, że seniorzy często czują się zakłopotani prosząc o pomoc (w końcu kilka, kilkanaście lat temu nawet nie zwracali na takie błahostki uwagi)? Ciężkie torby na zakupy, strome schody, poranna toaleta, codzienne posiłki... Kiedy człowiek się starzeje, to często właśnie takie małe rzeczy, sprawiają, że codzienne życie staje się trudniejsze i może w pewnym momencie stać się prawdziwym problemem.

Jakie produkty mogą pomóc osobom starszym w codziennym życiu? Zobaczcie najczęściej wykorzystywane narzędzia, które pomagają radzić sobie z codziennymi trudnościami.

Codzienna toaleta — jest to jedna z najczęściej wymienianych niedogodności przez osoby starsze. Aby czuć się dobrze, potrzeba samodzielnej toalety jest numerem jeden w samoocenie starszej osoby. Często domowe łazienki nie są odpowiednio przystosowane dla osób starszych, ale można to zmienić, niekoniecznie dużym nakładem finansowym i przebudową łazienki.

Maty antypoślizgowe — najszybszy sposób do zapewnienia bezpieczeństwa pod prysznicem lub w wannie. Taki produkt jest łatwo dostępny i tani, dzięki niemu osoba starsza będzie czuła się pewniej przy kąpieli. Warto jednak zwrócić uwagę, aby mata miała przyssawki, które “przykleją” się do powierzchni brodzika, jest to dodatkowe zabezpieczenie, które trwale przytwierdzi matę do podłoża.

Krzesełko prysznicowe — nieoceniony produkt dla osób, które nie są w stanie dłużej utrzymać równowagi o własnych siłach. Korzyścią takiego krzesełka w domu jest to, iż po kąpieli osoby z trudnością ruchową, można po prostu je wyjąć z wanny czy brodzika, dzięki czemu reszta domowników może kąpać się bez uczucia dyskomfortu. Krzesełka te zazwyczaj mają możliwość ustawienia wysokości i nachylenia siedzenia, dzięki czemu krzesełko można regulować w zależności od kondycji ruchowej. Tworzywo takiego krzesełka dostosowane jest do możliwości długotrwałego moczenia w wodzie.

Podłokietnik przy sedesie — tani produkt z mniej inwazyjnym mocowaniem. Czynności fizjologiczne są najczęściej wymienianym problemem przez osoby starsze. Toalety nie są dla nich przystosowane, ale brakuje funduszy na zmianę sedesu lub nie chcą zbytnio ingerować w życie innych domowników zmuszając ich do korzystania z toalety dla osób mniej sprawnych. Z pomocą nadchodzi produkt, który nie będzie problematyczny w zamontowaniu, ale przydatny osobie starszej. Podłokietnik montuje się w okolicy sedesu, ma on za zadanie pomóc przy siadaniu oraz wstawaniu osoby starszej z toalety. Zazwyczaj podłokietniki mają możliwość złożenia się w taki sposób, aby przylegały do ściany, dzięki czemu nie przeszkadzają innym domownikom. Warto zadbać o to, aby podłokietnik zamontowany był mocno, ponieważ unosi ona ciężar półtorej osoby. Jeśli istnieje taka możliwość, warto zamontować dwa podłokietniki po obu stronach toalety, co znacznie podniesie komfort korzystania z toalety.

Pomoce kuchenne. Produkty nie tylko dla osób mieszkających samotnie, ale również dla osób starszych, które pozostają w domu same, podczas gdy opiekunowie są zajęci swoimi zajęciami. Te narzędzia usprawniają ich codziennie życie w aspekcie zadowalania swoich potrzeb i w jakimś stopniu odciążenia osób, które opiekują się seniorem.

Pojemniki na lekarstwa, często nieodzowny element osoby starszej. Zwiększona liczba leków, stałe pory ich przyjmowania, konkretne dni, małe opakowania. Osoba starsza może poczuć zagubienie w tym wszystkim, a nawet zapomnieć bądź pomylić opakowania. Istnieją już na rynku elektroniczne pudełka na tabletki, które zaprogramowane wcześniej przez opiekuna otwierają się tylko o danej godzinie z konkretną tabletką przygotowaną wcześniej (dając nawet sygnał dźwiękowy, znany dla osoby starszej wzywający do zjedzenia tabletki). Rozwiązanie, które uspokaja wewnętrznie opiekuna, którego nie ma w tym czasie w domu, wiedząc, że leki zostały podane, a jednocześnie zwalnia z obowiązku pamiętania przez osobę starszą o konkretnych godzinach i lekach.

Kleszcze. Znamy to z autopsji, stojąca wyżej niż zwykle puszka herbaty czy pojemnik z cukrem. Z przyzwyczajenia bierzemy najbliżej stojące krzesło lub domową drabinkę próbując zdjąć to, co nam potrzebne. Właśnie to jest najczęstszym błędem przy pozostawianiu osób starszych samych w domu bez odpowiedniego sprzętu, w ten sposób najczęściej dochodzi do wypadków. Z pomocą nadchodzą kleszcze z regulowaną rączką pozwalającą dotrzeć do najwyższych produktów na półkach, niwelując w ten sposób zbędne kontuzje czy wypadki. Zazwyczaj kleszcze te posiadają antypoślizgową powierzchnię w okolicy chwytającej, dzięki czemu mamy możliwość złapania innych tworzyw jak np. szkło czy plastik. Małe narzędzie, które można z powodzeniem schować do szuflady i używać w każdym miejscu w domu nie martwiąc się o narażenie osoby starszej na upadek.

A może w waszym domowym zaciszu znajduje się sprzęt, którego z powodzeniem używa Wasz senior? Podziel się z nami nowinkami produktowymi przeznaczonymi dla osoby starszej, chętnie poznamy również inne narzędzia, które pomagają w codziennym życiu naszym ukochanym osobom.

Podobne artykuły

Gry i zabawy dla seniorów pobudzające funkcje intelektualne mózgu

Jednym z przykrych skutków starości jest obniżenie funkcji intelektualnych mózgu. To wtedy dotykają nas dotkliwe w skutkach choroby wieku podeszłego - demencja czy choroba Alzheimera.

Czytaj więcej

Język niemiecki dla opiekunek-Lekcja 1

Dzień dobry witaj na 1 lekcji języka niemieckiego firmy Medcare24,zapraszamy do zapoznania się z dialogiem.W dzisiejszym dialogu nasza bohaterka Bożena i jej pierwszy dzień w pracy w Niemczech po przyjeździe na dworzec i do domu podopiecznego.Bożena pozna córkę podopiecznego Panią Anette i podopiecznego pana Einig.

Czytaj więcej