opiekawniemczech.pl

Podopieczny z zatwardzeniem

Leki przeczyszczające to drugie – po środkach przeciwbólowych – najczęściej kupowane leki na świecie. Problem z zaparciami, czyli trudnościami w oddawaniu stolca, ma bardzo wiele osób. Jest to przypadłość, która nasila się wraz z wiekiem. Statystyki wskazują, że nawet 40% seniorów na świecie cierpi na tego typu problemu gastryczne.

Leki przeczyszczające to drugie – po środkach przeciwbólowych – najczęściej kupowane leki na świecie. Problem z zaparciami, czyli trudnościami w oddawaniu stolca, ma bardzo wiele osób. Jest to przypadłość, która nasila się wraz z wiekiem. Statystyki wskazują, że nawet 40% seniorów na świecie cierpi na tego typu problemu gastryczne.

Objawy zaparć

Zaparciem nazywa się zbyt rzadkie oddawanie stolca. Określa się, że jeśli kał jest oddawany mniej niż 2 razy na tydzień, to można już mówić o problemie zaparcia. Do tego jednak doliczyć trzeba jeszcze inne objawy. Jeśli podopieczny skarży się na poniższe symptomy, to znak, że dopadł go kłopot z wypróżnieniem. A te sygnały to:

  1. trudności w zapoczątkowaniu codziennej defekacji;
  2. nadmierne parcie;
  3. uczucie niedokładnego wypróżnienia się;
  4. oddawanie suchego, zbitego stolca.

 

Trudności z defekacją mogą być chwilowe, ale wiele osób cierpi na tę dolegliwość przez dłuższy czas. Warto więc wiedzieć, co może być czynnikiem, który sprawia, że pojawia się zaparcie. A tych nie brakuje. Wszystko zależy jednak od tego, o jakim zatwardzeniu mowa. Otóż tę przypadłość dzieli się na zaparcia wtórne oraz czynnościowe. Pierwsze z wymienionych są następstwem chorób, takich jak: cukrzyca, niedoczynność tarczycy, mocznica, nowotwór jelita grubego, choroba Parkinsona, stwardnienie rozsiane. Zaparcia czynnościowe z kolei oznaczają, że problem z oddawaniem kału wynika z zaburzeń czucia trzewnego, jest nawykowe lub pourazowe.

Skąd zaparcia u seniorów?

Dlaczego akurat u seniorów jest to nawracający problem? Można wymienić kilka czynników, które się do tego przyczyniają. Zaliczamy do nich:

  1. leki przepisywane starszym osobom (między innymi antyhistaminowe, przeciwdepresyjne);
  2. liczne choroby, na które cierpią seniorzy;
  3. obniżenie motoryki układu pokarmowego;
  4. niska aktywność fizyczna;
  5. długotrwałe unieruchomienie w łóżku;
  6. depresja;
  7. niewłaściwa dieta, uboga w błonnik.

 

Leczenie zaparć na własną rękę

Jeśli nasz podopieczny cierpi na zaparcia, to można mu pomóc, poprzez odpowiednią zmianę stylu życia. Zmianie podlegać będzie zarówno codzienna dieta seniora, jak i jego plan dnia. Podstawowym czynnikiem, który sprzyja rozwiązywaniu problemów z defekacją, jest błonnik. Jego dzienna dawka, w menu osoby z zatwardzeniem, powinna wynosić 30-40 gramów. Dlatego też w diecie starszego człowieka, który boryka się z takim kłopotem, trzeba będzie wprowadzić ciemne pieczywo, kasze gryczane, śliwki, morele, rodzynki, warzywa strączkowe. Konieczne jest również pilnowanie, aby podopieczny odpowiednio nawadniał swój organizm – zaleca się spożywanie do 2,5 litra wody, herbat, soków owocowych czy warzywnych. Widząc, że senior męczy się z wypróżnieniem, warto wyeliminować z jadłospisu czekoladę, słodycze, żywność przetworzoną. Oprócz diety niezbędna będzie także aktywność fizyczna. W zależności od stopnia sprawności seniora może to być zarówno gimnastyka w domu, spacer, nordic walking, jak i jazda na rowerze. Jeśli jednak te zabiegi nie pomagają, konieczna będzie konsultacja lekarska i przeprowadzenie szczegółowych badań.

Kiedy problem robi się poważny?

Obserwacja chorego jest bardzo istotna. Wiele osób bagatelizuje problem zatwardzeń u seniorów – niesłusznie. Nieleczone zaparcia mogą wywołać niedrożność kałową, odleżyny w ścianie jelita na skutek zalegania mas kałowych, a nawet jego przedziurawienie. Jeśli więc oprócz trudności z oddawaniem kału, zauważymy objawy, takie jak: gorączka, osłabienie, zmniejszenie masy ciała czy smoliste stolce, to należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem w celu rozpoczęcia leczenia. Oprócz wspomnianych kroków dietetycznych można zastosować również leki przeczyszczające, a w ostateczności nawet przeprowadzić operację – totalną kolektomię. Leczenie zabiegowe stosuje się u 1% pacjentów i jest ono ostatecznością.

Zaparcia to temat, którego seniorzy nie chcą poruszać. Jest to kwestia krępująca, a zarazem bardzo uciążliwa. Dlatego też należy nie tylko obserwować podopiecznego, lecz także rozmawiać na tematy dotyczące jego zdrowia. Wówczas senior będzie wiedział, że nawet z najbardziej wstydliwym problemem natury fizjologicznej może się zwrócić do swojego opiekuna. A odpowiednia i natychmiastowa reakcja może sprawić, że kłopoty znikną bardzo szybko. Wiedza na temat zaparć może posłużyć również zapobiegawczo – znajomość przyczyn pozwala wyeliminować szkodliwe czynniki z życia starszej osoby, tym samym oszczędzić jej cierpienia związanego z tą dolegliwością.

 

 

Podobne artykuły

Podopieczny z półpaścem

Choroby zakaźne kojarzą się nam przede wszystkim z wiekiem dziecięcym. To wtedy najczęściej chorujemy na różyczkę, świnkę czy ospę wietrzną. Jednak są jeszcze inne choroby, które mogą dotknąć człowieka bez względu na wiek. Jedną z nich jest półpasiec.

Czytaj więcej

Podopieczny po amputacji nogi

Podeszły wiek to niestety okazja do tego, aby różnego rodzaju choroby zaatakowały organizm. Odporność seniorów jest o wiele niższa, przez co nawet niegroźne infekcje mogą okazać się niebezpieczne dla starszej osoby. Niektóre choroby wieku podeszłego mogą doprowadzić do wielu poważnych komplikacji, wśród których znajduje się m.in. amputacja kończyn.

Czytaj więcej