opiekawniemczech.pl

Kiedy podopieczny cierpi na otyłość

W dzisiejszych czasach otyłość to coraz poważniejszy problem. Choć dotyczy wszystkich grup wiekowych, jest niebezpieczna zwłaszcza u osób starszych. Jak odróżnić otyłość od nadwagi u seniora i jakie środki zaradcze należy podjąć, aby zmniejszyć ryzyko groźnych chorób i poprawić jakość życia?

W dzisiejszych czasach otyłość to coraz poważniejszy problem. Choć dotyczy wszystkich grup wiekowych, jest niebezpieczna zwłaszcza u osób starszych. Jak odróżnić otyłość od nadwagi u seniora i jakie środki zaradcze należy podjąć, aby zmniejszyć ryzyko groźnych chorób i poprawić jakość życia?

Otyłość plagą XXI wieku

Życie w państwach wysoko rozwiniętych z jednej strony przynosi wiele korzyści, z drugiej niesie za sobą różnego rodzaju zagrożenia – otyłość jest jedną z nich. W ostatnich latach lekarze i dietetycy alarmują, że liczba osób otyłych rośnie w zastraszającym tempie i przypominają, że zbyt duża ilość kilogramów to nie tylko problem wyglądu lub jakości życia, ale przede wszystkim zdrowia. Otyłość jest źródłem wielu poważnych chorób, szczególnie niebezpiecznych dla osób starszych. Niestety, właśnie wśród seniorów otyłość zdarza się bardzo często, i choć wielu z nich wolałoby przymknąć na nią oko, problemu nie warto ignorować.

Otyłość czy nadwaga?

Wbrew pozorom otyłość u seniora nie zawsze da się rozpoznać na pierwszy rzut oka. Nie zawsze kilka zbędnych kilogramów musi być powodem niepokoju. Jak zatem poznać, czy waga seniora jest prawidłowa? Pomóc w tym może obliczenie indeksu masy ciała, czyli wskaźnika BMI. Iloraz masy ciała, liczonej w kilogramach, do wzrostu podniesionego do kwadratu u seniora nie powinien wynosić więcej niż 25 kg/m2. Jeśli osoba starsza ma do zrzucenia nadmiar kilogramów, za cel można sobie wyznaczyć wynik na poziomie 27-28 kg/m2. Trzeba jednak podkreślić, że w przypadku osób cierpiących na choroby układu krążenia zagrożeniem jest już sama nadwaga. O skali problemu otyłości wśród seniorów w Polsce świadczą ostatnie dane: tylko 30 proc. osób starszych ma prawidłowy wskaźnik BMI.

Groźne kilogramy

Na czym właściwie polega niebezpieczeństwo związane z otyłością u seniorów? Jak już wspomniano, otyłość zapoczątkowuje wiele poważnych chorób prowadzących do szybszej śmierci. W pierwszej kolejności należy wymienić choroby krążenia, przede wszystkim nadciśnienie, chorobę niedokrwienną serca, cukrzycę, zwyrodnienia stawów, choroby układu oddechowego – to tylko najpowszechniejsze choroby wywołane otyłością. Ich lista jest znacznie dłuższa, nie brakuje na niej nowotworów, zwłaszcza raka jelita grubego, endometrium u pań i raka prostaty u panów. Ciekawe są spostrzeżenia badaczy zajmujących się długowiecznością – żaden ze stulatków nie cierpiał na otyłość. Jeśli więc ryzyko chorób i mniejszy komfort życia nie są dla seniora powodem do zrzucenia kilku kilogramów, być może bardziej zachęcająca będzie wizja dłuższego życia.

Jak skutecznie walczyć z otyłością u seniora?

Recepta na otyłość u seniora jest prosta: potrzebne jest wprowadzenie odpowiedniego menu i zwiększenie aktywności ruchowej. W wielu przypadkach nie jest to jednak takie proste, a przeszkodą nie jest brak odpowiednich metod na schudnięcie, ale opór seniora. Jak wiadomo, w podeszłym wieku przyzwyczajenia i schematy postępowania mają dla człowieka bardzo duże znaczenie, dlatego wprowadzenie istotnych zmian w diecie czy zachęcenie do większej aktywności fizycznej początkowo może być trudne. Nie warto się jednak zniechęcać, gdyż nawet niewielkie zmiany mogą przynieść widoczne i odczuwalne przez seniora efekty.

Zmiana diety nie może być radykalna, najlepiej jeśli dietetyczne menu zostanie ułożone przez dietetyka. Według specjalistów, dzienna ilość kalorii dla seniora na diecie powinna wynosić 800-1500 kcal. Z kolei dobór aktywności fizycznej powinien być dopasowany do preferencji i możliwości osoby starszej. Dobrym pomysłem na ruch dla seniora może być:

  • nordic walking,

  • jazda na rowerze,

  • pływanie,

  • gimnastyka indywidualna,

  • ćwiczenie w grupie,

  • spacery.

Jak widać, z otyłością u osób starszych można, a nawet należy walczyć, trzeba jednak pamiętać, że odchudzanie seniora nie jest tym samym, co zrzucenie kilogramów przez dwudziestoparolatków. Proces zmniejszania wagi powinien tutaj przebiegać powoli, bez gwałtownych zmian, najlepiej w porozumieniu ze specjalistami – dzięki temu odchudzanie osoby starszej będzie zdrowe, bezpieczne i skuteczne.


 


 

 


 


 

Podobne artykuły

Kiedy podopiecznemu puchną nogi

Każdy z nas zna uczucie ciężkich nóg, po całym dniu spędzonym w biegu lub przy biurku. Opuchlizna kończyn dolnych występuje bardzo często nawet u młodych osób. Jednak wtedy jest przeważnie spowodowana przeciążeniem. W przypadku seniorów sytuacja jest bardziej skomplikowana, ponieważ istnieje kilka powodów, dla których starszy podopieczny może skarżyć się na opuchliznę kończyn dolnych.

Czytaj więcej

Podopieczny z półpaścem

Choroby zakaźne kojarzą się nam przede wszystkim z wiekiem dziecięcym. To wtedy najczęściej chorujemy na różyczkę, świnkę czy ospę wietrzną. Jednak są jeszcze inne choroby, które mogą dotknąć człowieka bez względu na wiek. Jedną z nich jest półpasiec.

Czytaj więcej