opiekawniemczech.pl

Dzienne domy opieki dla seniora.

Wraz z wiekiem organizm człowieka gorzej funkcjonuje. Jest to naturalna kolej rzeczy. Osoby starsze często skarżą się na różnego rodzaju dolegliwości, o wiele częściej podupadają na zdrowiu. Potrzebna jest im wtedy opieka – czasami całodobowa, czasami wystarczy jeśli ktoś z rodziny każdego dnia zajrzy do babci czy dziadka.

Wraz z wiekiem organizm człowieka gorzej funkcjonuje. Jest to naturalna kolej rzeczy. Osoby starsze często skarżą się na różnego rodzaju dolegliwości, o wiele częściej podupadają na zdrowiu. Potrzebna jest im wtedy opieka – czasami całodobowa, czasami wystarczy jeśli ktoś z rodziny każdego dnia zajrzy do babci czy dziadka. Jednak w takich sytuacjach pojawia się obawa, czy aby na pewno wszystko w porządku podczas reszty dnia? Jak sobie poradzić z takimi dylematami? Dobrym rozwiązaniem jest dzienny dom opieki dla seniora.

Czym jest dzienny dom opieki?

Są to placówki, które oferują osobom starszym możliwość ciekawego spędzania czasu w określonych godzinach. Taka forma jest wskazana dla osób, które nie wymagają całodobowej opieki. Bardziej można ją traktować jako aktywizację seniorów – w dziennych domach opieki podopieczni mają okazję spędzić czas z rówieśnikami podczas wielu ciekawych zajęć. Oczywiście, na miejscu znajdują się specjaliści, którzy w razie problemów zdrowotnych zajmą się seniorem. Jest to doskonała alternatywa dla osób, które chcą zapewnić swoim bliskim maksimum komfortu w czasie, kiedy nie są w stanie się nimi samodzielnie zajmować.

Na jakie zajęcia można liczyć?

Dzienne domy opieki w statutach mają zapisane podstawowe założenia, jakimi się kierują. Wśród licznych punktów można znaleźć takie zapisy jak:

  • zajęcia rękodzielnicze;
  • zajęcia muzykoterapii;
  • ćwiczenia pamięci;
  • zajęcia ruchowe;
  •  zajęcia informatyczne;
  • zajęcia teatralne;
  • zaspakajanie potrzeb towarzyskich i kulturalnych poprzez organizowanie różnego rodzaju uroczystości.

 

Podstawowe zadania, które spełnia każdy dzienny dom opieki uaktywnienie społeczne uczestników, dzięki czemu bez trudu funkcjonują oni w społeczeństwie, polepszenie stanu psychofizycznego oraz aktywizacji seniora.

Nie tylko rozrywka

Myli się ten, kto uważa, że oddanie starszej osoby do takiej placówki może być niebezpieczne dla jej zdrowia. Każda z nich zatrudnia profesjonalny personel medyczny, dzięki czemu seniorzy są pod stałą obserwacją. Jako że jest to dzienny dom opieki, wlicza się w to również zapewnienie odpowiedniego wyżywiania. Placówki, w zależności od indywidualnych ustaleń, mogą przyjmować seniorów w godzinach np. od 7:30 do 15:30. Przeważnie bowiem jest to opieka 8-godzinna. Można więc taki dzienny dom opieki dla seniora przyrównać do funkcjonowania żłobka czy przedszkola.

Jak dobrze wybrać?

Decydując się na posyłanie starszej osoby do dziennego domu opieki warto dokładnie sprawdzić wybraną placówkę. Jeśli jest to placówka państwowa, koniecznie należy zwrócić uwagę, czy działa ona na mocy prawa – czy organ zarządzający takimi obiektami wie o jego funkcjonowaniu. Podczas odwiedzin warto upewnić się, w jakim stanie jest budynek – uwagę powinien przykuć zapach. Jeśli bowiem unosi się nieprzyjemna woń, może oznaczać to problemy z wentylacją lub klimatyzacja, co automatycznie daje do myślenia. Warto również sprawdzić, ile osób odpowiedzialnych jest za opiekę nad seniorami. Nie ma bowiem nic gorszego niż placówki, które nie są w stanie zapewnić odpowiedniej ilości personelu, gdyż to skutkuje znacznym pogorszeniem standardu świadczonej opieki. Nie wolno zapominać także o podstawowej kwestii, a mianowicie o zdaniu seniora. Jeśli bowiem starsza osoba nie odczuwa potrzeby przebywania w takim domu opieki, nie można jej do tego zmusić. Jest wiele emerytów, którzy są w doskonałej formie i potrafią doskonale się same o siebie zatroszczyć. W sytuacji, kiedy jednak taki człowiek wyraża chęć przebywania w takim domu, warto zabrać go na wcześniejszy rekonesans. Przecież to on ma tam spędzać 8 godzin dziennie, musi więc mu odpowiadać forma zajęć, pomieszczenia czy towarzystwo.

Oczywiście, kwestią nie bez znaczenia są również kwoty – takie domy opieki dziennej są placówkami płatnymi. W przypadku państwowych obiektów, nierzadko tworzonych w ramach różnego rodzaju projektów, można czasami trafić na darmowe opcje pobytu. Jednak w przeważającej większości mowa tutaj o pobytach płatnych. A ich koszt uzależniony jest od standardu, ilości zajęć, czasu spędzanego tam przez seniora. W koszty wliczone jest wyżywienie.

Czy dzienne domy opieki to dobry pomysł? Z pewnością tak. Na szczęście do lamusa odchodzi już pogląd, że oddawanie dziadków, babć czy rodziców do takich placówek to bezduszność. Wręcz przeciwnie, to chęć zapewnienia bliskim osobom jak najlepszej opieki przez czas, kiedy samodzielnie nie jest się tego wykonywać. Co więcej, to również szansa na utrzymanie seniora doskonałej formie przez długi czas, ponieważ nic nie jest bardziej deprymujące niż siedzenie samemu w pustych ścianach, gdzie nawet nie ma się do kogo odezwać. A przecież starość to dopiero jesień życia i można przeżyć ją wspaniale.

 

Podobne artykuły

Gry i zabawy dla seniorów pobudzające funkcje intelektualne mózgu

Jednym z przykrych skutków starości jest obniżenie funkcji intelektualnych mózgu. To wtedy dotykają nas dotkliwe w skutkach choroby wieku podeszłego - demencja czy choroba Alzheimera.

Czytaj więcej

Język niemiecki dla opiekunek-Lekcja 1

Dzień dobry witaj na 1 lekcji języka niemieckiego firmy Medcare24,zapraszamy do zapoznania się z dialogiem.W dzisiejszym dialogu nasza bohaterka Bożena i jej pierwszy dzień w pracy w Niemczech po przyjeździe na dworzec i do domu podopiecznego.Bożena pozna córkę podopiecznego Panią Anette i podopiecznego pana Einig.

Czytaj więcej